Ide naším televíziám o vymývanie mozgov?

Autor: Dalibor Šerfel | 17.2.2011 o 23:00 | Karma článku: 13,61 | Prečítané:  2770x

Nie je žiadnou novinkou, že obsah vysielania našich súkromných televízií je na žalostne nízkej úrovni. Nájdu sa síce aj výnimky, kedy televízie odvysielajú niečo kvalitnejšie, no pre istotu tomu určia taký vysielací čas, aby to náhodou niekto nevidel. Prime time je pravidelne rezervovaný pre tie najprimitívnejšie programy, zväčša vlastnej výroby. Najrôznejšie reality show, či pôvodné TV seriály, ktorých kvalita je bez výnimky úbohá tvoria hlavnú vysielaciu náplň už roky, no krivka znázorňujúca kvalitatívnu úroveň sa v poslednom období dostáva už do takej zóny, že to vzbudzuje vážne obavy. Zvlášť keď sa dve televízie doslova predháňajú v tom, ktorá z nich odvysiela väčšiu, s prepáčením, sračku.

Nestačí, že ten najúbohejší televízny formát - telenovely už pätnásť rokov zapĺňajú popoludňajšie vysielanie, najsledovanejšia televízia si dovolí niečo také zaradiť do hlavného vysielacieho času a to päť dní v týždni! No aj keby neprišla s tureckou telenovelou, pokračovala by s tou slovenskou - Ordináciou v ružovej záhrade. Konkurencia však nespí a v rovnaký čas prináša svoju vlastnú telenovelu Panelák. No vždy treba mať aj niečo v zálohe a tak si zmluvne zaviazala dve najsprostejšie Slovenky, aké sa kedy objavili v televízii a vytvorila im ich vlastné show, ktorých úroveň si radšej ani nechcem predstaviť. A keďže súkromné televízie sú živé z reklamy, nesmú zabudnúť každých dvadsať minút pustiť osemminútovú reklamu, aj keď tá by sa dala považovať za to príjemnejšie z ich ponuky... No normálnemu človeku, ktorý si chce večer oddýchnuť pri TV, musí byť z toho všetkého na zvracanie. A zvyšných vyše milióna divákov spokojne hltá všetok hnoj, ktorý im tieto televízie naservírujú. Pripadá mi to podobne, ako keby čašník v reštaurácii ponúkal hosťom ich najnovšie špeciality – exkrementy najrôznejších živočíchov a hostia by to s chuťou zjedli. Už si neviem ani len predstaviť, s čím horším a úbohejším by ešte tieto dve televízie mohli prísť, no neprekvapilo by ma, keby niečo také predsa len vymysleli. Dnes je možné už naozaj všetko.

No nechcem byť jednostranný a zvaľovať všetku vinu na televízie, pretože tie vysielajú len to, čo chcú vidieť diváci. Obzvlášť tie súkromné by určite nevysielali niečo, čo by nemalo dostatočnú sledovanosť. A keď nejakú tureckú telenovelu sleduje pätina obyvateľov Slovenska, polovica z tých čo majú práve zapnutý TV prijímač, tak to hovorí za všetko. Dalo by sa polemizovať, či to sledujú len preto, lebo nemajú možnosť prepnúť na niečo iné, alebo proste nemajú ani štipku filmového vkusu a vážne sa im niečo také páči. No ja si neviem predstaviť, že by normálny človek dokázal niečo také dlhodobo sledovať a nezanechalo by to na ňom nejaké následky, lebo produkty takéhoto typu sú vhodné akurát tak na vymývanie mozgov. Verím tomu, že CIA to používa ako ten najhorší druh mučenia.

Človek si pri pohľade na výsledky monitoringu sledovania TV relácií musí pomyslieť, kam tento svet speje. Síce to aj pri volebných prieskumoch politických strán, no politiku tu riešiť nechcem. Nastáva otázka, čo a či vôbec sa s tým dá robiť. Odpoveď môže byť veľmi jednoduchá, prepnúť na program, ktorý takýto hnus nevysiela. No nie každý má Cinemax či Discovery. Markíza a TV Joj budú naďalej vysielať takéto programy, pokým budú mať vysokú sledovanosť a diváci to budú naďalej pozerať, pokiaľ ich niečo zázračne neosvieti. Je to začarovaný kruh. Našťastie existujú DVD či Blu-Ray nosiče, takže ja osobne nie som odkázaný na vysielanie našich televízií, no aj tak ma celá táto situácia dosť znepokojuje. Úplne mi stačí, že musím dennodenne v práci počúvať obsahy odvysielaných častí od ženského osadenstva. Jediné pozitívum je, že za niečo také nemusíme všetci platiť...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

KOMENTÁRE

Španieli čakali, že sa to stane už skôr. Čo robiť teraz?

Ani Španielsko sa nevie brániť proti koordinovaným vražedným útokom.


Už ste čítali?